Понеділок, 20.11.2017,  18:26



З думкою про учня....
Персональний сайт Кодоли Валентини Іванівни
Ви увійшли як Гість | Група "Гости" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Методичні орієнтири [128]
даний розділ пропонує пояснення щодо застосування методів і прийомів навчання
Привітання, поздоровлення із святами [29]
Цей розділ допоможе Вам порадувати близьких і знайомих із святами.
Щоб урок був цікавішим.... [208]
Всяка всячина, в тому числі вікторини, диктанти, до уроків.
Гіперуроки [4]
Авторські розробки повних уроків
Уроки історії [23]
методичне забезпечення уроку
Уроки світової літератури [67]
методичне забезпечення уроку
Класному керівнику [405]
Класний керівник тут відшукає методичні поради, години спілкування, сценарії свят, анкети, психологічні тренінги...
Предметні тижні [36]
матеріали до проведеня предметних тижнів історії та світової літератури
Моїм учням... [160]
Все, про що ми говорили і не говорили на уроці. Все, що допоможе вам краще засвоїти матеріал і отримати відповідну оцінку
Майстер-клас [13]
методичні матеріали та план роботи майстер-класу "Мультимедійні технології в навчальному процесі"
Уроки правознавства [24]

Форма входу

Сайт існує

Кнопка сайту


Головна » Статті » Уроки світової літератури

Тема: У пошуках сенсу буття і призначення людини. (Образ Фауста як втілення динамізму нової європейської цивілізації.)

Тема:  У пошуках сенсу буття і призначення людини. (Образ Фауста як втілення динамізму нової європейської цивілізації.)

Мета:  продовжити  роботу  над  трагедією  Ґете  «Фауст»;  поглиблювати  навички  аналізу твору,  образу  головного  героя,  порівняння  образів-персонажів;  розвивати  навички логічного  мислення,  зв’язного  мовлення,  виразного  та  коментованого  читання,  переказу тексту, вміння синтезувати набутті знання, формувати естетичні смаки; сприяти вихованню активної життєвої позиції.

Обладнання:  тексти  трагедії  Ґете  «Фауст»  у перекладі  М. Лукаша;  репродукції  малюнку  Й. В. Ґете, літографії Е. Делакруа, офорта Рембрандта до твору. відеоматеріали

Таємниця життя незбагненна,

але ми не можемо відмовитися

від спокуси все ж таки пізнати її

і зрозуміти.

Й. В. Ґете

 

ХІД УРОКУ

I.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  • Експрес-опитування
  • Згадайте, сучасником якої епохи у європейській культури був Ґете?
  • Чому Й.В. Гете можна назвати людиною, яка створила самого себе?
  • Які сюжети використав Ґете для написання трагедії «Фауст»?
  • Скільки років письменник працював над трагедією?
  • Якими є особливості композиції твору?
  • Мотивація навчальної діяльності:
    Виразне читання висловів письменників, учених про трагедію Ґете «Фауст».

1)  Цей твір є не що інше, як найпотаємніша сутність нашого століття. (Ф. Шеллінг)

2)  «Фауст» Ґете — це найвеличніший витвір поетичного духу. (О. Пушкін, російський письменник.)

3)  Трагедія Й. В. Ґете «Фауст» є найвищим досягненням його поетичного генія  і до цього часу найбільш загадковим і неначе невідомим твором. (Б. Шалагінов, український учений-літературознавець.)

— Що, на  думку цих авторів, є найголовнішим у творі? (Філософська насиченість  твору, висока поетична майстерність автора.)

Сьогодні й ми з вами на уроці спробуємо доторкнутись до філософських глибин трагедії Й. В. Гете «Фауст»

II.  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ

III.  СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  • Слово вчителя

Всі цікаві історії з чогось розпочинаються. Історія доктора Фауста розпочалась  з того, що Господь й Мефістофель (він же диявол) завели цікаву розмову на небі про людину.

Відомо, що Мефістофель прийшов у народну легенду про Фауста, а з неї у трагедію Ґете з містерії, де виступав ворогом роду людського, опонентом Бога, необмеженим володарем анархічної сваволі, втіленням сили-силенної гріхів, низької плоті, страшних тілесних і фізичних страждань, самого пекла. м’я Мефістофеля складається з двох давньоєврейських слів: «Мефіз» — «руйнівник» і «Тофель» — «обманщик». Господь, зображений у «Пролозі» символізує глибокий просвітницький погляд на людину. Й  ось перед читачем постає велична картина Всесвіту. З’являється Господь, щоб дізнатись про справи людські.

  • Бесіда:

- Що ж говорить про людину Мефістофель?

(Прослуховування      арії      Мефістофеля із опери Ш.   Гуно   «Фауст»         («На    землі увесь     рід людський…»).

 

  • Чи вдалось композитору передати  суть Мефістофеля?
  • Як оцінює людину Господь?
  • В чому він переконаний?
  • Чим закінчується ця суперечка?
  • Кого ж вибирають Господь та Мефістофель як предмет для експерименту?

 

  • Робота в групах: (Літературний квест)

Сцена «Ніч»

— Чого Фауст уже досягнув у житті?    
- Як Фауст оцінює свої багаторічні наукові пошуки? Чому його монолог такий схвильований? («Не вірю я, що щось я знаю, не вмію я людей навчати, не вмію їх на добре напучати… Грошей, добра я не нажив і слави  теж не заслужив; собака й той не став так жити!», «Як дурнем був, так і лишивсь. Хоч маю докторське звання і десять років навмання туди й сюди, накрив-навскіс воджу я учнів своїх за ніс,— а серце крається в самого: не можем знати ми нічого!»)
- З яких причин вдається до магії? Навіщо викликає Духа Землі?
- Чому Дух Землі відмовився розкрити Фаусту таємницю Всесвіту?

  • Усне словесне малювання.

— Опишіть, яким ви «бачите» кабінет доктора Фауста.
— Яким ви уявляєте собі Фауста?

  • Робота з репродукціями.

(Демонстрація офорта Рембрандта «Фауст у своєму кабінеті», літографії  Е. Делакруа «Фауст у своєму кабінеті».)

— Чи точно відтворили художники відповідні моменти поеми? Чи відповідали ваші уявлення уявленням художників

Коментар учителя.

Кабінет зображено у чорних тонах. Це найбільш точно відповідає словам самого Фауста: «Я ще тут, в тюрмі-норі?». Стоси книг лежать до самої стелі, кругом знаходяться опудала тварин, скелети людей. Промінь світла намагається пробитися крізь вікно, але і він «зачах». Фауст ніби вперше бачить, в якому приміщенні він живе. Герою хочеться вирватися звідси. Але куди?

  • Бесіда
    - І от появляється Вагнер. Хто він  такий?
    - Як у діалозі Вагнера і Фауста виявились їхні різні погляди на науку?
    - Зачитайте, як характеризує Фауст Вагнера після розмови з ним. Чи згодні ви з цією оцінкою?
    -Чому Фауст вирішив покінчити життя самогубством?
    - Що його зупинило?

(Піднісши келих до губ, він раптом зупинився, почувши великодні хо-рові співи, що линули з церкви. Вони навіяли Фаустові спогади про дитинство,

коли він був віруючим, голоси людей, що молилися, нагадали йому, що він не

один страждає у цьому світі. Великдень — це свято перемоги над смертю, вос-кресіння усього живого, світлого. Фауст зрозумів, що люди самі повинні знай-ти спосіб, як зробити своє життя щасливим.)

Сцена "За міською брамою":

 

- Чому городяни під час свята виходять за мури середньовічного міста?

- Чи є різниця між ставленням до народу на святі Фауста та Вагнера?

- Як відгукується старий селянин про допомогу Фауста його батькові під час епідерм чуми?

- Чому Фауст не радіє цим похвалам?

- Які сумніви знову гнітять ученого?

- Яким шляхом прагне пізнати світ Фауст а яким — Вагнер?

 

Сцена «Кабінет Фауста»

-Які почуття переживає Фауст?

- Знайдіть у тексті слова, що підтверджують вашу думку. («Спізнаєш ти шляхи світил, збагнеш природи вічний рух, і в душу вступить повінь сил».)
- Що він відчув після того, як поспілкувався з людьми під час великого церковного свята? Як це характеризує героя ?

- Що бентежить Фауста, Чому він «знову нудьгує», «в душі задоволення знову не має» ?

- Як Фауст перекладає фразу з Біблії?

  • Мозковий штурм

- Як ви вважаєте, що первинне : слово чи діло?

  • Бесіда

- Кого викликає Фауст до свого кабінету ?

- Чи вирішує Дух проблеми Фауста?

- Як Фауст, зрозумівши, що він далеко зайшов, оберігає себе від потойбічних сил? Чи все він врахував?

- Як в кабінет потрапляє Мефістофель?

- Як відповідає Мефістофель на слова Фауста: «Хто ти є?». Прокоментуйте його слова.

- Що пропонує Мефістофель Фаусту?

(«Коли знайду в розкошах щастя,— Нехай загину я в ту мить!» І тоді Фауст змушений буде гукнути: «Спинися мить! Прекрасна ти!». А Мефістофель забере його душу.)
- Як ви розцінюєте угоду між дияволом і Фаустом - як вияв людської ницості, чи, навпаки, як вияв високих поривань людського духу?

Коло ідей.

- Визначте риси характеру,  притаманні Фаусту.

Робота над текстом.

- Що відбувається в Авербаховому склепі?

- Хто належить до веселого товариства?

- Як поводиться Мефістофель у  даній ситуації?

(за епізодом із кінофільму)

 

 

- Чи весело Фаусту в цій ситуації?

- Знайдіть в тексті підтвердження цієї думки.

 

Сцена «Відьмина кухня»

  • З якою метою Мефістофель веде Фауста до відьминої кухні?

 

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з епіграфом.

— У чому, на вашу думку, полягає схожість між Ґете і створеним ним образом Фауста? (Вони обоє були людьми активної дії, прагнули до знань.)

2. Підсумкова бесіда.

— Чим, на вашу думку, образ Фауста може привернути увагу сучасного читача? (Своєю активністю, здатністю до дії.)

— Які риси людини доби Просвітництва відобразилися в образі Фауста?

(Нестримна жага навчання, самовдосконалення і розвитку, пошуки свого місця у світі, пошуки істини, сенсу буття.)

  • Підсумкове слово вчителя

Служить цій справі заповідній —

Це верх премудрощів земних:

Лиш той життя і волі гідний,

Хто б’ється день у день за них.

Й. В. Ґете, «Фауст»

 

V.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дібрати цитатний матеріал до образу Маргарити»

Напишіть твір-роздум на тему: «Чого сучасна людина можна навчитися  у Фауста?».

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ:

 

 

.

Категорія: Уроки світової літератури | Додав: uthitel (18.11.2016)
Переглядів: 512 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Матеріали Каталогу статей


[13.10.2010][Готуємось до уроків художньої культури 9 кл.]
Український рушник (1)
[13.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Р. Кіплінг "Мауглі" (0)
[14.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Знайомство з головними героями роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» (2)
[15.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Біографія Р.Л. Стівенсона (1)
[22.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Авангардистські і модерністські тенденції в поезії XX ст. (5)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (0)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (2)
[29.10.2010][Історія України]
Київська Русь за наступників Ярослава Мудрого. Володимир Мономах. (0)
[29.10.2010][Історія України]
Гетьманщина та землі Правобережної України наприкінці XVII ст.. поч. XVIII ст. (0)
[29.10.2010][Всесвітня історія]
Тема уроку: Тріумф Грецької культури (0)
Моя візитка
Валентина Кодола

Создайте свою визитку

Пошук по сайту

Наше опитування
Що Ви шукаєте в Інтернеті
Всього відповідей: 2346

Міні-чат

Друзі сайту
Порадник: Робота в Інтернеті

[Довідник] для вчителів
[Сайт] Берездівського НВК та с. Берездів
HISTORY11
Освітній портал Освітній навігатор - навчальні матеріали для педагогів та учнів
Учительська світлиця Педагогическая мозаика.
Форум директорів
Заступник з виховної роботи
Офіційний сайт Симонівської ЗОШ 

Записник сучасного учня
Со всех сторон
Сімейна педагогіка 

Статистика

Онлайн всього: 10
Гостей: 10
Користувачів: 0

Яндекс.Метрика
Анализ сайта онлайн

Copyright MyCorp © 2017

Каталог сайтів Push 2 Check Безкоштовний каталог сайтів