Середа, 07.12.2016,  13:31



З думкою про учня....
Персональний сайт Кодоли Валентини Іванівни
Ви увійшли як Гість | Група "Гости" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Методичні орієнтири [128]
даний розділ пропонує пояснення щодо застосування методів і прийомів навчання
Привітання, поздоровлення із святами [28]
Цей розділ допоможе Вам порадувати близьких і знайомих із святами.
Щоб урок був цікавішим.... [206]
Всяка всячина, в тому числі вікторини, диктанти, до уроків.
Гіперуроки [4]
Авторські розробки повних уроків
Уроки історії [23]
методичне забезпечення уроку
Уроки світової літератури [67]
методичне забезпечення уроку
Класному керівнику [403]
Класний керівник тут відшукає методичні поради, години спілкування, сценарії свят, анкети, психологічні тренінги...
Предметні тижні [36]
матеріали до проведеня предметних тижнів історії та світової літератури
Моїм учням... [160]
Все, про що ми говорили і не говорили на уроці. Все, що допоможе вам краще засвоїти матеріал і отримати відповідну оцінку
Майстер-клас [13]
методичні матеріали та план роботи майстер-класу "Мультимедійні технології в навчальному процесі"
Уроки правознавства [24]

Форма входу

Сайт існує

Кнопка сайту


Головна » Статті » Уроки світової літератури

ПЕРЕМОГА ЩИРИХ ЛЮДСЬКИХ СТОСУНКІВ НАД БАГАТСТВОМ СНІГОВОЇ КОРОЛЕВИ

ПЕРЕМОГА ЩИРИХ ЛЮДСЬКИХ СТОСУНКІВ НАД БАГАТСТВОМ СНІГОВОЇ КОРОЛЕВИ

Мета:   формувати вміння стисло переказувати зміст твору, складати характеристику образу літературного героя на основі його вчинків і поведінки; розвивати навички аналізу художнього тексту, використання цитат в усних відповідях, логічне мислення, зв'язне мовлення; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, доброту, щирість, вірність.

Обладнання: портрет Г.К. Андерсена, виставка ілюстрацій до казки «Снігова Королева»; підручник.

Коли ми дочитаємо цю книжку до кінця,

то будемо знати більше, ніж тепер.

Г.К. Андерсен

ХІД УРОКУ        

І. Евокація

Слово-код уроку: персонажі казок Андерсена, які можуть бути зразком для наслідування.

1. Методичний коментар

Мета цього ігрового прийому — актуалізація знань учнів, налаштування на роботу, формування почуття взаємодопомоги. Учні, піднімаючи руку, по черзі називають оголошене слово-код. Якщо в класі є учні, що не можуть швидко зорієнтуватись, бажаючі можуть назвати слово-код за них. Робота проводиться у швидкому темпі. Приклади слів-кодів для цього уроку: Герда, Кай, Яльмар, Русалонька, олов'яний солдатик, королівна Еліза тощо.

Слово вчителя. Продовжуємо нашу подорож у просторі й часі. Сьогодні ми перенесемося у Данію і знову зустрінемося з персонажами казки дивовижного Андерсена. Ви щойно назвали ряд героїв.

2. Евристична бесіда

   Скажіть, що об'єднує цих персонажів? (Вони пройшли через багато випробувань, але залишились щирими і відкритими)

  На вашу думку, як це пов'язано з долею казкаря? (Життя не завжди йому посміхалось, але він завжди умів бачити казку довкола)

   Як ви гадаєте, що можна сказати про людину, котра дивиться на ту саму річ, що й усі, але єдина бачить казку у буденному? (Вона бачищь серцем, уважна, чуйна..)

   Пригадайте і назвіть висновки, які ми з вами уже зробили на попередніх уроках: чому нас навчив Андерсен? (Незвичайне — поряд. Казка — довкола тебе. Той, до кого ми ставимося зверхньо, може виявитися нашим рятівником, тож будьмо терпимими. Люди, тварини — всі добрі)

  Про доброту людей і тварин говорить Герда. На вашу думку, чому майже всі, хто зустрілися на шляху Герди, допомагали їй? (Вона добра, самовіддана, але така маленька і слабенька!)

II. Усвідомлення (сприйняття і засвоєння) учнями навчального матеріалу

1. Звернення до теми уроку

  Як ви розумієте думку, приховану в темі сьогоднішнього уроку?

• Поміркуйте, якими словами-синонімами можна було б замінити слово «довгий»? (Важкий, небезпечний)

  Чи легко маленькій дівчинці подолати такий довгий шлях і перемогти чари?

2. Звернення до епіграфа

  Сформулюйте, про що, на вашу думку, ми дізнаємося в кінці уроку? (Ми дізнаємося про щось нове, про людей, про життя; дізнаємося, в чому сила Герди, чому їй всі допомагали, як можна стати такими ж)

3. «Порушена послідовність»

Методичний коментар

Цей вид роботи використовується для перевірки знання учнями тексту твору.

Діти мають відновити послідовність подій у казці, розставивши цитати у такому порядку, як вони розташовані у тексті. Подані цитати записані на дошці, учням потрібно цифрами позначити правильну послідовність (2, 5, 1, 4, 3), аргументуючи свій вибір. Це буде стислий переказ казки.

Приклади цитат:

1. «...бабуся зайшла в воду, зачепила костуром човна...»;

2. «Кай з Гердою вийшли з пустельного крижаного палацу...»;

3. «О, її цілунок був зимніший за лід...»;

4. «Та Кай сидів тихий, непорушний, холодний...»;

5. «Які добрі люди та тварини!».

4. Бесіда

   Як ви гадаєте, чому Гєрда вирушила на пошуки Кая, незважаючи на те, що він, після відвідин Снігової Королеви, її так часто ображав? (Вона не пам'ятає зла, а тільки те, яким він був раніше)

   Які перешкоди довелося здолати Герді на шляху до Кая? (Страх перед річкою, чари бабусі, що вміла чаклувати, небезпека загинути від рук розбійників, страшна армія Снігової Королеви)

   Які риси характеру допомагали їй кожного разу, коли небезпека була зовсім поряд?

   Зачитайте відповідні цитати з казки. (Діти зачитують цитати і коментують їх таким чином: називають перешкоду на шляху або подію з життя Герди і розмірковують про рису характеру, яку виявила Герда. Наприклад: страх перед річкою (довірливість), чари бабусі (стійкість, рішучість Герди), перебування у розбійників (відвертість, цілеспрямованість), палац Снігової Королеви (щирість, віра)).

  Яке випробування було найважчим, на вашу думку? (Діти розмірковують над тим, коли Герді довелося прийняти найважче рішення. Це може бути роздум про силу волі Герди, адже жінка, що вміла чаклувати, дуже добре ставилася до Герди. Та й Герді було б набагато легше забути про Кая і жити спокійним розміреним життям)

   Хто допомагав Герді долати ці перешкоди? (Горобчики, ворон і ворона, принц з принцесою, маленька розбійниця, голуби й олень з її звіринця, лапландка, фінка, але найголовніше — Герда сама має настільки велику силу духа, що їй не можуть не допомагати всі, хто зустрічаються на їі шляху)

   Зачитайте відповідні цитати з казки. (Діти зачитують цитати і коментують їх)

Результати спостереження над текстом занотовуємо в зошиті. Герда:

1) добра, незлостива;

2) довірлива, спокійна;

3) цілеспрямована, наполеглива;

4) відверта, вдячна, стійко переносить негаразди;

5) покладається на Божу волю;

6) вірна, щиросердна, безпосередня.

Обговорення результатів: щире серце, спокійна вдача, наполегливість, доброта, любов і віра — такою є Герда. А Снігова Королева — могутня, владна і безжальна. І все ж Герда перемагає.

5. Асоціативний розподільчий диктант

Методичний коментар. Цей вид роботи допоможе дітям згрупувати враження і знання про Герду і Снігову Королеву. Учитель диктує слова, учні розподіляють їх у дві колонки: «Герда» і «Снігова Королева». Після закінчення роботи діти зачитують згруповані слова, аргументуючи вибір.

Щирість, точність, холод, совість, байдужість, радість, доброта, тиша, співчуття, милосердя, крига, сердечність, сльози, радість, безпам'ятство, чаклунство.

Обговорення результатів: щирість, совість, радість, доброта, співчуття, .милосердя, сердечність, сльози, радість — усе це виявлення щирих людських почуттів, це виявлення сутності Герди, у цьому полягає її сила. Відповідно, точність, холод, байдужість, тиша, крига, безпам'ятство, чаклунство — царство Снігової Королеви, де панує розрахунок, де розкоші та блиск, але незатишно й порожньо.

Отже, Герда перемагає і чари, і холод, і байдужість завдяки своїй щирості, відданості, доброті.

6. Опрацювання поняття «антитеза»

Слово вчителя. Погляньте, як цікаво виходить: щирість перемагає чари, доброта — жорстокість; поцілунок Снігової Королеви, який може заморозити — сльоза Герди, яка повертає Кая до життя. Таке протиставлення називається антитезою.

Робота з підручником

Визначення за підручником поняття «антитеза», запис у зошитах визначення.

7. Робота в парах

Методичний коментар. На цьому етапі мета роботи полягає в тому, щоб кожний із учасників пари пояснив іншому, що таке антитеза, дібравши власний приклад із казки Андерсена. Після закінчення роботи — презентація результатів: кожна пара зачитує свій приклад антитези. Наприклад: довірливі стосунки Кая і Герди — розрахунок Снігової Королеви.

III. Рефлексія (узагальнення)

  Що уособлює царство Снігової Королеви? (Зло; здатність образити, насміятися; бездушність і черствість)

Як можна потрапити у царство Снігової Королеви? У чому сила Снігової Королеви, а в чому — Герди? (Снігова Королева велична, могутня, багата, але Герда — багатша: щирістю, друзями, добротою)

Наведіть приклади антитези «Снігова Королева — Герда» (Зразок: поцілунок Снігової Королеви — сльоза Герди, любов — егоїзм, гаряче серце Герди — крижане серце Кая)

   Навіщо Андерсен будує свою казку як антитезу? (Щоб показати, що відкритість, щирість, доброта сильніші за розрахунок і могутність)

  Як ви гадаєте, якщо розповідається про шлях, який довелося здолати Герді, чому казка названа «Снігова Королева»? (Щоб підкреслити значущість учинків Герди)

  Звернімося до теми нашого уроку: який же шлях пройшла Герда? Чи змінилася вона? Чи став іншим Кай? Чи змінився світ навколо них?

   Звернімося до нашого епіграфа: про що ми дізналися на уроці?

IV. Домашнє завдання

Допишіть удома в «Уроки Андерсена» те нове, що ви зрозуміли про стосунки між людьми, а я всім дякую за роботу і вірю у ту казку, яку кожний з вас створить сам. Бажаю вам бути гідними того, щоб за вами йшли «на край світу».

Категорія: Уроки світової літератури | Додав: uthitel (07.08.2012) | Автор: Т.А. Міщенко
Переглядів: 1909 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Матеріали Каталогу статей


[13.10.2010][Готуємось до уроків художньої культури 9 кл.]
Український рушник (1)
[13.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Р. Кіплінг "Мауглі" (0)
[14.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Знайомство з головними героями роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» (2)
[15.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Біографія Р.Л. Стівенсона (1)
[22.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Авангардистські і модерністські тенденції в поезії XX ст. (5)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (0)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (2)
[29.10.2010][Історія України]
Київська Русь за наступників Ярослава Мудрого. Володимир Мономах. (0)
[29.10.2010][Історія України]
Гетьманщина та землі Правобережної України наприкінці XVII ст.. поч. XVIII ст. (0)
[29.10.2010][Всесвітня історія]
Тема уроку: Тріумф Грецької культури (0)
Моя візитка
Валентина Кодола

Создайте свою визитку

Пошук по сайту

Наше опитування
Що Ви шукаєте в Інтернеті
Всього відповідей: 2257

Міні-чат

Друзі сайту
Порадник: Робота в Інтернеті

[Довідник] для вчителів
[Сайт] Берездівського НВК та с. Берездів
HISTORY11
Освітній портал Освітній навігатор - навчальні матеріали для педагогів та учнів
Учительська світлиця Педагогическая мозаика.
Форум директорів
Заступник з виховної роботи
Офіційний сайт Симонівської ЗОШ 

Записник сучасного учня
Со всех сторон
Сімейна педагогіка 

Статистика

Онлайн всього: 10
Гостей: 10
Користувачів: 0

Яндекс.Метрика
Анализ сайта онлайн

Copyright MyCorp © 2016

Каталог сайтів Push 2 Check Безкоштовний каталог сайтів