Неділя, 11.12.2016,  01:20



З думкою про учня....
Персональний сайт Кодоли Валентини Іванівни
Ви увійшли як Гість | Група "Гости" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Історія України [12]
уроки за особистісно зорієнтованою методикою
Всесвітня історія [11]
уроки за особистісно зорієнтованою методикою

Форма входу

Сайт існує

Кнопка сайту


Головна » Статті » Уроки історії » Історія України

Тема: Українське мистецтво пер. половини ХІХ ст.

Тема. Українське мистецтво першої половини ХІХ ст.

Мета: визначити особливості розвитку українського мистецтва першої половини ХІХ ст., схарактеризувавши основні тенденції розвитку музики, образотворчого мистецтва та архітектури; розвивати в учнів уміння працювати з документами, ілюстраціями, вміти аналізувати історичний матеріал, виділяти головне й другорядне, робити висновки та узагальнення; розвивати навички усного мовлення, вміння складати зв’язну та послідовну розповідь; виховувати в учнів естетичні смаки й уподобання.

Основні поняття: культура, мистецтво, архітектура, музика.

Обладнання: документи, портрети діячів культури, ілюстрації.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація опорних знань учнів

Завдання

1. Проаналізуйте особливості розвитку культури в першій пол вині XIX ст

2. Назвіть по одній події з літературного й театрального життя України наприкінці ХVІІІ — у першій половині ХІХ ст., яка, на вашу думку, є визначною. Власну позицію аргументуйте.

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

Українська культура першої половини ХІХ ст. збагатилася й досягненнями українського мистецтва: музики, живопису, архітектури та скульптури. Із здобутками українського мистецтва, з провідними українськими художниками, композиторами, архітекторами та їхніми творами ми й познайомимося на сьогоднішньому уроці.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу  

Ø  Робота з таблицею  «Музика»

Прізвище митця

Творчий доробок та значення діяльності

Й. Витвицький (1813—1866 рр.)

Музичний твір «Україна» (1836 р.)

А. Єдлічка (1819—1841 рр.)

Плідно працював на Полтавщині як композитор, професійний музикант і педагог

I. Вітковський (1777—1844 рр.)

 

Автор ораторії до відкриття Харківського університету (1805 р.), хорових та інструментальних творів, шести фантазій для скрипки і фортепіано (1807 р.). Працював учителем музики в Харківському університеті та інституті шляхетних дівчат. У 1812 р. відкрив перший у Харкові музичний магазин, у 1813 р. заснував першу фабрику інструментів із виготовлення фортепіано

С. Гулак-Артемовський (1813—1873 рр.)

Автор першої української опери «Запорожець за Дунаєм» (1862 р.); пісень («Стоїть явір над водою», присвячена Т. Шевченку), «Ой, на горі та й женці жнуть»

М. Вербицький (1815—1870 рр.)

 

Один із перших українських композиторів-професіоналів у Галичині. Автор хорів «Заповіт», «Поклін», 11 симфоній-увертюр, музики для драматичних вистав (мелодрама «Підгоряни»)

 

3.   Образотворче мистецтво

 

Прізвище митця

 

Творчий доробок та значення діяльності

 

В. Тропінін (1776—1857 рр.)

Художник-портретист, представник класицизму. «Українець», «Українка», «Дівчина з Поділля», портрет У. Кармелюка

I. Сошенко (1807—1876 рр.)

Автор жанрових та історичних полотен, портретів, пейзажів, ікон. «Жіночий портрет», «Портрет бабусі», «Продаж сіна на Дніпрі»

Т. Шевченко (1814—1861 рр.)

 

Автор близько 1000 портретів, композицій на міфологічні, історичні та побутові теми, архітектурних пейзажів і краєвидів. Цикл малюнків «Притча про блудного сина», серія полотен «Живописна Україна», акварельні картини «Пожежа в степу», «Казахська стоянка на Кос-Аралі», «Катерина», «Селянська родина»

 

Ø  Робота з документом

Опрацюйте уривок із документа, виконайте завдання.

Із повідомлення газети «Северная пчела» про підготовку Т. Шевченком
видання альбому «Живописная Украйна» (25 серпня 1844
p.)

Призначення всіх образотворчих мистецтв подати очам або уяві красу і страхіття природи, життя держави і побут окремої людини, силу пристрастей і події, що вражають душу або сповнюють нас почуттям спокійним і безтурботним. Пустелі Америки, береги Рейну, спекотливе небо Італії в картинах — захоплюють увагу, і ми, втрачаючи почуття часу і простору, витаємо в краях далеких, живемо життям минулих століть… Що ж сказати про те, коли одного погляду досить, щоб воскресити в нашій пам’яті і батьківщину, і звичаї предків, і події, що яскраво виділяються із звичайного побутописання землі, де ми почали жити і відчувати! Великий подвиг досягнути цього, а посильна допомога йому має бути нашим обов’язком. Сповнений цього переконання, відомий і улюблений поет-художник Т. Г. Шевченко вирішив розписати видання, назване ним «Живописною Украйною». Сюди ввійдуть такі малюнки:

1.         Види Південної Росії, відомі своєю красою або історичними подіями. Все, що час зберіг від цілковитого знищення: руїни фортець, храми, укріплення, могили знайдуть тут собі місце.

2.         Народний побут теперішнього часу, обряди, звичаї, повір’я, зміст народних пісень і казок.

3.         Найважливіші події, відомі з побутописання Південної Росії, починаючи від заснування Києва, які впливали на долю населення того краю… Естампи будуть гравіровані на міді, завширшки 6 і заввишки 5 вершків. Перші чотири картини вже готові і зображають: 1) Вид у Києві, 2) Мирську сходку, 3) Зміст відомої казки «Солдат і Смерть», 4) Дарунки від трьох держав Богдану і українському народу в 1649 році. «Живописная Украйна» продаватиметься в С.-Петербурзі, в крамницях Ольхіна, Іванова і Прево; в Москві, в конторі «Московітянина»; в Києві, Харкові, Одесі та Варшаві.

 

-          В чому значення цього художнього видання?

4.   Архітектура і скульптура

Ø  Робота з документами

З опису подорожі 1844 року Галичиною чеського письменника К. Запа

«Архітектурний стиль русинських селянських церков, найчастіше дерев’яних, є оригінальний і дуже мальовничий. Рідко яка не має прегарної бані; часто триповерхові бані, з яких середня вища й гарніша. Коло церкви стоїть дерев’яна дзвіниця, скрізь одного взірця, звичайно трохи привітніша, ніж більшість дерев’яних дзвіниць старих костьолів у Чехії. Всі ці дерев’яні церкви бувають творінням простих теслярів, які також чимало прикладають рук до різьбярського мистецтва прикрас Храму Божого. Внутрішній вигляд такої церкви буває кращий за всі сподівання; спеціально на іконостасі знаходиться мистецька різьба, ясного кольору, позолочена й пофарбована»

1. Як даний документ характеризує розвиток архітектури на українських землях?

2. Які архітектурні деталі дерев’яних церков в Україні викликали захоплення у чеського подорожнього і що вразило його в будівничих?

Із записок німецького вченого Й. Коля

«Українці живуть у чисто утриманих хатах, що до тебе всміхаються. Вони не вдовольняються тим, що кожного тижня їх миють, але що два тижні їх білять. Тому їх хати виглядають білі, неначе свіжовибілене полотно… Я був вражений хатою. Лише б пожити у цій чепурненькій світлиці! Надворі було дуже жарко, а тут мило й прохолодно. Повітря було гарне, свіже, запашне. Земля була вкрита травою, а на стінах — зілля. Все було чисте та чепурне. Щодо цього, я не можу нахвалити українців, якщо рівняти їх із поляками та москалями». (Жигаленко О. Куди ведеш чумацький шлях? Книга для читання з українського народознавства. — Полтава: Полтавський літератор, 1993. — С. 15)

Завдання

1. Що вразило німецького мандрівника під час подорожі Україною?

2. Що ви можете сказати про особливості архітектурної забудови українського села?

Ø  Робота з ілюстраціями  «Палац П. Галагана в с. Сокиринці на Чернігівщині та будинок губернатора в Чернігові».

У 1719 р. коли Сокиринці перейшли у володіння родини Галаганів. Через сторіччя у 1823 р. садиба перейшла до Павла Григоровича Галагана, за наказом якого у 1830-х рр. і було зведено палац та парковий комплекс. Розробкою та проектуванням ансамблю займався Павло Дубровський. Разом з ним працював відомий австрійський садівник В.Бістерфельд. Були споруджені палац, ротонда, готичний місток, альтанка та оранжерея.

Палац складається з 3 корпусів – центрального, який прикрашений куполом та восьмиколонним портиком,  та двох бокових. У палаці було 60 кімнат. Включно до Першої світової війни в Сокиринській садибі була доба розквіту. Сучасники називали маєток Галаганів «Українським Парнасом»  за те, що тут діяв кріпацький театр і хор, а також частими гостями були відомі діячі культури та мистецтва (поет і художник Т. Шевченко, художник Л.М.Жемчужников, композитор М.В. Лисенко, кобзар О.М.Вересай). До початку революції палац був в гарному стані, потім настали важкі часи. Під час громадянської війни його доглядали місцеві селяни. На початку 1920-х рр. тут планували створити музей, але палац передали для військового госпіталю. Після цього садиба перейшла до агрошколи. Все це призвело до нерадісних змін. Було вирубано значну частину парку, де росли вікові дерева. Також були запущені паркові споруди – конюшня, готичний місток, оранжереї та службові флігелі. Галявина перед палацом була перетворена на спортивний майданчик, що викликає певний дисонанс. Мабуть граючи в футбол і було відбито голову однієї з двох статуй (Гера і Церера ), які прикрашали сходи. Також складна доля колекції родини Галаганів

1. Розгляньте архітектурні споруди та визначте прийоми, які використовувалися в архітектурі в Україні в першій половиніХІХ ст.

2. Що ви можете сказати про особливості розвитку української архітектури в даний період?

Ø  Робота з таблицею:

Прізвище митця

Творчий доробок та значення діяльності

Ж. Тома де Томон (1760—1813 рр.)

За його проектом споруджено оперний театр в Одесі (1809 р.)

В. Беретті
(1781—1842 рр.)

За його проектом збудовано приміщення Київського університету та Інституту шляхетних дівчат у Києві (1837—1843 рр.)

А. Меленський (1766—1833 рр.)

Перший головний архітектор Києва. За його проектами збудовано церкву-мавзолей на Аскольдовій могилі в Києві (1810 р.), перший у Києві театр на Хрещатику. Пам’ятник на честь повернення Києву Магдебурзького права

А. Захаров
(1761—1811 рр.)

За його проектом споруджено Преображенський собор у Катеринославі (нині Дніпропетровськ

Ф. Боффо
(1796—1867 рр.)

За його проектами в Одесі споруджено Воронцовський палац (1827 р.), Потьомкінські сходи (1841 р.)

Ø  Робота в групах «Видатні земляки – митці 1-пол. 19 ст.»

1 – ша група: Семен Гулак-Артемовський

Народився Семен Гулак-Артемовський в Городищі.  Долю його  вирішив його прекрасний голос. У 1838 році, коли Гулак-Артемовський навчався у київській бурсі, на його талант звернув увагу Михайло Глинка, який шукав виконавця для партії Руслана у щойно написаній опері і взяв його з собою до Петербурга. Тут Глинка спочатку сам дає йому уроки співу, а 1839 року організовує на його користь декілька концертів, а на зібрані кошти відправляє вчитися за кордон. Побувавши в Парижі, Гулак-Артемовський виїхав до Італії, де після двох років навчання дебютував у флорентійській опері (1841). У 1842 Гулак-Артемовський повертається до Петербурга, де протягом 22 років, до 1864 року є солістом російської імператорської опери в Петербурзі, а в 1864–1865 — Великого театру у Москві. Широку популярність Гулаку-Артемовському, як композиторові, принесла опера «Запорожець за Дунаєм», датована 1862 роком, яка стала українською музичною класикою. Царська цензура забороняла її постановку на сцені протягом 20 років. Вперше її було поставлено Марком Кропивницьким у 1884 році у трупі Михайла Старицького. Окреме місце у творчій спадщині Гулака-Артемовського посідають українські пісні, зокрема «Стоїть явір над водою» (присвячена Тарасу Шевченку, з яким автор товаришував з 1838 року), «Спать мені не хочеться», «Ой на горі та й женці жнуть» — рапсодія із збірки з семи пісень під загальною назвою «Українська свадба». В Україні Гулак-Артемовський побував у 1843 році з метою добору співаків та у 1850 році, коли гастролював з італійською оперною трупою.

 

2 – га група  «Тарас Шевченко — художник».

Провідним майстром України в першій половині ХІХ ст. у галузі образотворчого мистецтва став Т. Шевченко. Вихованець видатного російського художника К. Брюллова, він пішов самостійним шляхом і досяг вершин у гравіруванні, за що був удостоєний Петербурзькою академією мистецтв звання академіка.

Т. Шевченко став основоположником реалістичного напряму в мистецтві. Пензлю й олівцю Т. Шевченка належить понад 130 портретів. Він став автором перших в українській графіці офортів «Живописна Україна». Творчість Т. Шевченка справила значний вплив на формування творчої позиції багатьох українських митців, зокрема І. Соколова, К. Трутовського та інших..

3-тя група Іван Сошенко

Іван Максимович Сошенко народився в Богуславі на Київщині. Батько — Максим Сошенко через постійні нестатки і загрози покріпачення був змушений разом з родиною переїхати до Звенигородки. Значний вплив на формування Сошенка мала його бабуся, яка вже у 8 років навчала Сошенка грамоти. Потім Іван Сошенко навчався у дяка, де навчився писати латиницею і читати Псалтир, який він згодом знав напам'ять і в 60 років. У 13 років його було відправлено у Вільшану до відомого ікономаляра Степана Превлоцького, що погодився взяти Сошенка на безкоштовне утримання. Тут юнак працював у художника по господарству. Згодом він навіть отримував платню за свою роботу. У 1823 році Сошенко починає працювати самостійно і першим вдалим замовленням було для Мліївської церкви («Чорне місце»), що склало згодом йому репутацію вмілого іконописця у цілій окрузі.  Сошенко познайомився з Тарасом Шевченком 1836 року в Петербурзі, де обидва навчались. Сошенко був одним із перших, хто звернув увагу на художній хист Шевченка.  По закінченю Петербургської академії, малював ікони для церков, картини на замовлення власника замку у м. Корсунь князя Потоцького. Сошенко також намалював кілька українських краєвидів, створив портрети Хмельницького, Мазепи, Гонти і Гонтихи, любив писати портрети старих людей. У 1867 році під час подорожі до рідного Богуслава Іван Сошенко помер над р. Россю, біля якої народився. Похований в Корсуні.

 

V.   Закріплення і систематизація вивченого матеріалу

Ø  Мозковий штурм

- Які висновки ви зробили про розвиток мистецтва на українських землях?

 У першій половині ХІХ ст. мистецтво в Україні розвивалося швидкими темпами;

нова українська література дала потужний поштовх розвитку театрального мистецтва;

значний прогрес спостерігався в розвитку музичного та образотворчого мистецтв, а також архітектури.

Ø  Продовж речення:

-          Сьогодні мене найбільше вразило…

VІ. Підсумок

Із записок німецького вченого Гакстгавзена

«Українці — це поетичний, багатий уявленнями народ, і тому легко собі уявити, як багато народних пісень дзвінкий голос, чутливе вухо і пам’ять… Незрівнянно більше, ніж у москалів, розвинене в українців й естетичне почуття. Вони мають також талант до малюнків і живопису».     

VІI.  Домашнє завдання

1)  Опрацюйте текст підручника.

2)  Продовжить роботу над укладанням таблиці

та переказів у них збереглося. Вони мають великі здібності до мистецтва, а до співу в них

 

 

 

Категорія: Історія України | Додав: uthitel (24.11.2013)
Переглядів: 1481 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Матеріали Каталогу статей


[13.10.2010][Готуємось до уроків художньої культури 9 кл.]
Український рушник (1)
[13.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Р. Кіплінг "Мауглі" (0)
[14.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Знайомство з головними героями роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» (2)
[15.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Біографія Р.Л. Стівенсона (1)
[22.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Авангардистські і модерністські тенденції в поезії XX ст. (5)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (0)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (2)
[29.10.2010][Історія України]
Київська Русь за наступників Ярослава Мудрого. Володимир Мономах. (0)
[29.10.2010][Історія України]
Гетьманщина та землі Правобережної України наприкінці XVII ст.. поч. XVIII ст. (0)
[29.10.2010][Всесвітня історія]
Тема уроку: Тріумф Грецької культури (0)
Моя візитка
Валентина Кодола

Создайте свою визитку

Пошук по сайту

Наше опитування
Що Ви шукаєте в Інтернеті
Всього відповідей: 2259

Міні-чат

Друзі сайту
Порадник: Робота в Інтернеті

[Довідник] для вчителів
[Сайт] Берездівського НВК та с. Берездів
HISTORY11
Освітній портал Освітній навігатор - навчальні матеріали для педагогів та учнів
Учительська світлиця Педагогическая мозаика.
Форум директорів
Заступник з виховної роботи
Офіційний сайт Симонівської ЗОШ 

Записник сучасного учня
Со всех сторон
Сімейна педагогіка 

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Яндекс.Метрика
Анализ сайта онлайн

Copyright MyCorp © 2016

Каталог сайтів Push 2 Check Безкоштовний каталог сайтів