Неділя, 11.12.2016,  01:20



З думкою про учня....
Персональний сайт Кодоли Валентини Іванівни
Ви увійшли як Гість | Група "Гости" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Години спілкування [32]
Сценарії свят [107]
Методичні орієнтири [26]
все для методичної роботи класного керівника
Тести, опитувальники [13]
Виховні години, тренінги [55]
Бесіди із безпеки життєдіяльності учнів [66]
Робота з батьками [47]
Літній оздоровчий табір [47]
Методичні та практичні поради для проведення оздоровлення дітей в літніх таборах
Правове виховання [3]
Творчі ігри [7]

Форма входу

Сайт існує

Кнопка сайту


Головна » Статті » Класному керівнику » Виховні години, тренінги

ВІЛ/СНІД: передбачити, унікнути, не захворіти

ВІЛ/СНІД: передбачити, унікнути, не захворіти

 

 

Мета: актуалізувати й поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД, усвідомити зв’язок між способом життя і ризиком інфікуватися, розвивати вміння уважно ставитися до свого здоров’я; формувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованої людини, виховувати ставлення до здоров’я як до найвищої цінності.

Перебіг заходу

І. Організаційний момент

Ø  Оголошення теми

Учитель. Діти, сьогодні тема нашого заняття «ВІЛ/СНІД: передбачити, уникнути, не захворіти». Ця тема для вас не нова: пам’ятаєте, 1 грудня — День боротьби зі СНІДом і День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми. Сьогодні ми з вами пригадаємо те, що знаємо, і поповнимо знання новим матеріалом.

Ø  Створення позитивного настрою

Учитель. Я пропоную вам назвати своє ім’я і продовжити речення: «Для мене здоров’я це…», а своїм виразом обличчя подарувати сусіду хороший настрій.

Бажаю вам, щоб гарний настрій залишився до кінця дня.

Прошу всіх сісти в коло.

Пропоную пригадати правила роботи групи.

Ø  Повідомлення мети тренінгу

На дошці записані завдання до тренінгу:

·         Узагальнити й розширити знання про ВІЛ/ СНІД.

·         Усвідомити зв’язок між способом життя і ризиком інфікуватися.

·         Виховувати вміння уважно ставитися до свого здоров’я.

·         Формувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

Ø  Очікування учнів

Учитель. Я попрошу вас написати на стікерах-піщинках свої очікування, тобто те, що ви очікуєте від тренінгу, і прикріпити їх у верхній частині піскового годинникаІІ. Робота над темою

Ø  Слово вчителя

Давайте з вами пригадаємо поняття ВІЛ і СНІД. Як вони розшифровуються?

Учитель вивішує на дошку великі літери. Далі розповідь учителя супроводжується презентацією.

  В         — вірус (збудник захворювань);

  І                      — імунодефіциту (відсутність імунної реакції організму);

  Л         — людини (може бути тільки в людини);

  С         — синдром (низка симптомів, що вказують на хворобу);

  Н         — набутого (не спадкового);

  І                      — імунного (стосується імунної системи);

  Д         — дефіциту (брак або нестача).

ВІЛ/СНІД — хвороба відносна молода. Про неї ми почули наприкінці 80-х років минулого століття. Але якщо в 1988 році було лише 2 хворих на весь Радянський Союз, то в 2007 році тільки у Вінницький області — 1432 особи. Кількість інфікованих постійно зростає, але ще страшніше те, що хворіти можуть як дорослі, так і діти. І ніхто не може впевнено сказати: «Ні! Мене це не стосується!» Ми самі маємо знати, як передається інфекція, щоб уникати зараження.

Вірус ВІЛ є збудником і він є у сльозах, слині, поті, сечі. Але найбільша, тобто найнебезпечніша, концентрація його в крові, молоці матері й виділеннях статевих органів.

Тому науковці стверджують, що відомі такі шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією:

1)           від інфікованої матері до дитини;

2)           під час статевого контакту, якщо він був не захищений;

3)           у разі ушкодження шкірних покривів гострим предметом, яким користувалася інфікована людина, або під час переливання крові, що містить ВІЛ.

Навіть за єдиного контакту можна інфікуватися.

Україна посідає перше місце в Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції. У світі найпоширеніший шлях передачі — статевий. У нас у державі — через кров.

Пригадайте, коли можливий контакт із кров’ю іншої людини. (У лікарні, перукарні, салоні краси.) Тож усі повинні вимагати, щоб маніпуляції проводили одноразовими інструментами або продезинфікованими. Дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.

Ø  Чому, на вашу думку? (У випадку використання одного шприця декількома особами.) Тож не чіпайте використаних шприців. У голці шприца вірус зберігається більше трьох місяцівРобота в групах

Учитель. Як ви думаєте, ВІЛ і СНІД — це різні хвороби чи різні стадії? (ВІЛ-інфекція переходить у СНІД.)

Хвороба ВІЛ/СНІД має три стадії:

1)           період «вікна»;

2)           безсимптомний період;

3)           стадія СНІД.

Я вам роздаю картки із зображенням вікна, годинника, будильника. Прошу вас об’єднатися в групи.

«Вікна» — стіл № 1, «Годинники» — стіл № 2, «Будильники» — стіл № 3.

У вас є інформація про ці періоди. Прошу опрацювати матеріал і визначити доповідача. (5 хв)

Ø  Доповіді груп

Ø  Вправа «Послання у світ»

На дошці прикріплений голуб миру і з червоною стрічкою.

Мета: закріпити та частково реалізувати в конкретних діях власну позицію учасників щодо ВІЛ-інфікованих людей.

Учитель. Шановні діти, почуття та висновки, зроблені вами, є важливими не лише для вас самих, а й для багатьох інших людей, які потребують допомоги в пошуках власної позиції.

Наступне ваше завдання — скласти індивідуальні «послання у світ». На стікерах опишіть своє власне ставлення до ВІЛ-інфекції та висловіть застороги своїм одноліткам.

Прошу зачитати та прикріпити свої послання на голубові миру (зачитують вибірково).

Ø  Вправа «ВІЛ-позитивна дитина»

Об’єднання в групи за кольорами.

Учитель. Які у вас улюблені кольори? (Відповіді дітей.)

Отже, синій колір працює за першим столом, жовтий — за другим, червоний — за третім.

У вас на столі є яйце, 30 соломинок, скотч і ножиці.

Яйце як священний знак було складовою космогонії кожного народу на землі, і шанували не лише його форму, а й приховану в ньому таїну. Майже в усіх народів його вважали джерелом життя, символом сонця, початком світу. Ми, християни, прийняли цей символ і бачимо в ньому пам’ять вічного життя. Уявіть, що яйце, яке лежить у вас на столах, — це ВІЛ-інфікована дитина і її потрібно захистити від інфекції. А ви — батькидитини. Перед батьками ВІЛ-позитивних дітей постійно стоїть завдання: захистити свою дитину від респіраторно-вірусних захворювань, бо ослаблений ВІЛ-інфекцією дитячий організм не в змозі боротися з ними.

Уявіть, що я — інфекція. У кожної групи я візьму яйце й кину на підлогу. Якщо воно розбилося чи тріснуло — ви не змогли захистити свою дитину.

Отже, за допомогою 30 соломинок, скотча вам необхідно обмотати яйце так, щоб до нього не потрапила інфекція. А також обговоріть у групі, як батьки можуть захистити свою дитину від інфекцій.

Хоча це дуже складно й потребує багатьох зусиль, але ВІЛ-позитивній людині можна продовжити життя.

Ø  Руханка

Ви вже трохи втомилися. Я пропоную вам відпочити. Пам’ятаєте, виконуємо зі мною разом.

«Якщо весело тобі, роби так»

Якщо весело тобі, роби так.
            (2 рази плеснути в долоні)
Якщо весело тобі, роби так.
Якщо весело тобі,
Ти одразу посміхнись.
Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.
            (2 рази клацнути пальцями)
Якщо весело тобі, роби так.
Якщо весело тобі,
Ти одразу посміхнись.
Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.
            (2 рази плескати долонями по колінах)
Якщо весело тобі, роби так.
Якщо весело тобі,
Ти одразу посміхнись.
Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.
            (2 рази тупати ногами)
Якщо весело тобі, роби так Якщо весело тобі,
Ти одразу посміхнись.
Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби так.
            (Промовити «Добре все»)
Якщо весело тобі, роби так.
Якщо весело тобі,
Ти одразу посміхнись.
Якщо весело тобі, роби так.

Якщо весело тобі, роби все.
            (Послідовно виконати всі рухи)

Ø  Вправа «Оцінювання ризику ВІЛ-інфікування»

Мета: на прикладі конкретних ситуацій навчити дітей оцінювати ступінь ризику ВІЛ-інфікування.

Учитель. Кожному з вас я роздаю карточку, на якій записана ситуація. На першій парті стоять три будиночки «Ризик високий», «Ризик низький», «Ризик відсутній».

Для виконання цієї вправи пригадайте все, що ви чули про цю хворобу. Будьте уважні.

Кожен із вас читає ситуацію вголос і кладе карточку до відповідного будиночка.

Ситуації:

1)           гратись у «криваве братання»;

2)           проколювати вуха однією голкою;

3)           уживати ін’єкційні наркотики;

4)           працювати в секс-бізнесі;

5)           лікувати зуби нестерильними інструментами;

6)           робити перев’язку без рукавиць;

7)           користуватися чужою битвою;

8)           користуватися чужою зубною щіткою;

9)           плавати в одному басейні;

10)         їсти те, що приготувала ВІЛ-інфікована людина;

11)         дружити з ВІЛ-інфікованою людиною;

12)         користуватися спільним посудом;

13)         обмінюватися одягом;

14)         бути покусаним комаром;

15)         жити в одній кімнаті з ВІЛ-інфікованою людиною;

16)         сидіти за одною партою; 17)          користуватися спільним шкільним приладдям;

18)         їхати в одному транспортному засобі;

19)         робити уколи нестерильним інструментом;

20)         торкатися кров’яних плям на предметах;

21)         дружній поцілунок;

22)         користуватися спільним туалетом.

Учитель. Дякую. Ви бачите, що не так уже й багато ситуацій, коли можна інфікуватися, але їх потрібно уникати, щоб не захворіти.

Гра «Квасоля»

Учитель. Ось перед вами лежать конверти з квасолею (5–6 сортів квасолі різних кольорів. Конвертів стільки, скільки учасників, але в одному конверті квасоля чорного кольору). Пропоную вам за 1 хв, обмінюючись з іншими учасниками, зібрати якнайбільше сортів квасолі.

Прошу сісти на стільці.

Хто з вас мав конверт із чорною квасолею? Той інфікований вірусом «сміху».

Хто з вас виміняв для себе чорні квасолини? Вас теж інфіковано вірусом «сміху». Це була лише гра. Але в житті ВІЛ-інфекція так само стрімко і непомітно розповсюджується серед людей.

Коли людина дізнається, що вона ВІЛ-інфікована, то повернути все, як було раніше, уже не можна. Вона розуміє, що може інфікувати рідних, друзів. Людина, дізнавшись про свій діагноз, спочатку переживає шок, потім впадає в депресію, соромиться самої себе, почувається нікому не потрібною, у багатьох з’являються думки про самогубство.

Але ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД — це насамперед людина, із такими ж почуттями, бажаннями, надіями, що й здорові люди. І те, як їй вдається подолати кризу й розпочати боротьбу за власне життя, значною мірою залежить від її оточення — рідних і друзів. Основна допомога хворим полягає у психологічній підтримці.

Вправа «Серце друга»

Мета: формування толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

Учитель. Об’єднаємось у три групи.

Перша група — хлопчики.

Друга група — дівчатка.

Третя група — наші гості.

У кожного з вас є стікери у вигляді серця. Нехай це буде маленька частинка вашого серцНапишіть на стікері, що ви могли б зробити для людини, хворої на СНІД, яку допомогу надали б їй.

У нас є листи від ВІЛ-інфікованих підлітків. Я зараз їх зачитаю, прикріплю на дошці, а ви стікери із серцями приєднайте до того листа, автору, якого хочете віддати частинку свого серця.

Лист Оксани

«Мене звати Оксана. Мені 14 років. Нещодавно дізналася про хворобу. Захотіла сказати комусь про це і довірилася своїй подрузі. Її відповідь: «Ні. Шкода, але я нічим не можу тобі допомогти».

Коли наступного дня прийшла до школи, усі вже знали про хворобу і перешіптувалися за моєю спиною».

Лист Олексія

«Мене звати Олексій. Мені 15 років. Я щойно повернувся зі школи. Почуваюся добре, але всі знають, що в мене ВІЛ.

Більшість однокласників уникають мене. У мене немає друзів. Щодня я йду зі школи з опущеною головою. У мене депресія, усі мене бояться, і я почуваюся страшенно самотнім. Я хочу мати друга, з яким можна було б поговорити».

Учитель. Як ви вважаєте, що є найважчим для ВІЛ-позитивної людини?

Діти, подумайте й напишіть на своїх серцях, що б ви могли зробити для такої людини?

Ø  Робота над притчею «Як здолати велетня». Обговорення притчі.

Ø  Рефлексія тренінгу

Учитель. Повертаємося до нашого піскового годинника, і по черзі переміщуємо свої піщинки на ту глибину годинника, на яку поповнилися ваші знання після тренінгу.

 

ІІІ. ПідсумкИ тренінгу «Вежа знань»

Учитель разом із дітьми стає в коло, простягає дві руки й говорить про роботу учнів на занятті.

Діти по черзі говорять, що їм сподобалось, і кладуть свої дві руки.

 

ІV. Домашнє завдання

Скласти лист другу про хворобу ХХ сторіччя та опрацювати матеріал підручника.

Ø  «Подаруй усмішку»

Учитель. Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як завоювати друзів і вплинути на людей» так описує цю емоцію: «Вона нічого не коштує, та багато дає. Воназбагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті іноді зостається назавжди, її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»

Ви здогадалися про що йдеться? Так, це усмішка. Тож подаруйте її один одному.

Усі учні запалюють свічки і ставлять на плакат «Червона стрічка» на знак підтримки всіх, хто живе з ВІЛ, і як пам’ять про тих, хто помер від СНІДУ

Категорія: Виховні години, тренінги | Додав: uthitel (29.10.2012)
Переглядів: 8832 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 2.3/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Матеріали Каталогу статей


[13.10.2010][Готуємось до уроків художньої культури 9 кл.]
Український рушник (1)
[13.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Р. Кіплінг "Мауглі" (0)
[14.10.2010][Уроки світової літератури]
Тема уроку: Знайомство з головними героями роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» (2)
[15.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Біографія Р.Л. Стівенсона (1)
[22.10.2010][Готуємось до уроків світової літератури]
Авангардистські і модерністські тенденції в поезії XX ст. (5)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (0)
[26.10.2010][Години спілкування]
Дерево красне корінням, а людина-родом. (2)
[29.10.2010][Історія України]
Київська Русь за наступників Ярослава Мудрого. Володимир Мономах. (0)
[29.10.2010][Історія України]
Гетьманщина та землі Правобережної України наприкінці XVII ст.. поч. XVIII ст. (0)
[29.10.2010][Всесвітня історія]
Тема уроку: Тріумф Грецької культури (0)
Моя візитка
Валентина Кодола

Создайте свою визитку

Пошук по сайту

Наше опитування
Що Ви шукаєте в Інтернеті
Всього відповідей: 2259

Міні-чат

Друзі сайту
Порадник: Робота в Інтернеті

[Довідник] для вчителів
[Сайт] Берездівського НВК та с. Берездів
HISTORY11
Освітній портал Освітній навігатор - навчальні матеріали для педагогів та учнів
Учительська світлиця Педагогическая мозаика.
Форум директорів
Заступник з виховної роботи
Офіційний сайт Симонівської ЗОШ 

Записник сучасного учня
Со всех сторон
Сімейна педагогіка 

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Яндекс.Метрика
Анализ сайта онлайн

Copyright MyCorp © 2016

Каталог сайтів Push 2 Check Безкоштовний каталог сайтів